Rozmarýn lékařský pochází stejně jako mnoho dalších oblíbených bylinek z oblasti Středozemního moře. Chce proto hodně tepla a slunce.
Pěstujeme rozmarýn
Rozmarýn pěstujeme na teplém a slunečném místě. Půda by neměla být příliš vlhká, aby rostlinám neuhnívaly kořeny. Středomořské bylinky nejsou odolné vůči mrazu. Ani rozmarýn v tomto ohledu nepředstavuje žádnou výjimku. Rozmarýn proto doporučujeme pěstovat rozmarýn spíše v přenosných nádobách, které s příchodem chladného počasí, tedy před prvními mrazíky přemístíme dovnitř. Ve větších nádobách se rozmarýn rozroste v pěkný keřík.
Rozmarýn v kuchyni
Rozmarýn se s oblibou používá jak ve středomořské, tak v české kuchyni. Jeho použití je velmi široké, od kořenění polévek, příloh a salátů, až po různé druhy mas. My Vám přinášíme jednoduchý a chutný recept na rozmarýnové brambory. Rozmarýnové brambory si můžete připravit buď jako přílohu k pečenému masu, například ke kotletám, anebo jako samostatné jídlo.
Rozmarýnové brambory
Suroviny:
500 g brambor vařených brambor nakrájených na kolečka
300 g mladého zelí
100g slaniny
2 vejce
100 ml mléka
2 stroužky česneku
sůl, rozmarýnové lístky
máslo na vymazání formy
a strouhanka na vysypání formy
Příprava:
1. Na slanině osmahneme najemno nakrájené rané zelí a mírně osolíme.
2. Zapékací formu vymastíme, vysypeme a naklademe do ní vrstvu brambor.
3. Na brambory navrstvíme zelí. Postup opakujeme.
4. V hrnku smícháme vejce s mlékem, prolisovaným česnekem, rozmarýnovými lístky a trochou soli.
5. Směsí zalijeme brambory se zelím a zapečeme v troubě.
Dobrou chuť!
Zajímavosti
Rozmarýn uklidňuje nervy, pomáhá odbourávat stres a přispívá k dobrému spánku. Pokud si tedy připravíte k večeři třeba rozmarýnové brambory, mělo by se Vám klidně spát.