Jak už vypovídá název, klanopraška má svoji domovinu v Číně. Tam její léčebné účinky znají již po celá staletí. S touto rostlinou se můžete setkat i pod názvem Ovoce pěti chutí, představovat má chuť kyselou, hořkou, slanou, sladkou a palčivou. V našich zahradách plní funkci neobvyklého a velmi pěkně vypadajícího okrasného keře.
Moruše jsou plody stromu, které si mnoho z nás vybavuje z dětství. Rostly často i ve městech a jejich plody se daly trhat přímo na ulici. Dnes je jejich výskyt spíše ojedinělý, což je velká škoda. Moruše jsou velmi pěkné stromy, které nabízejí výborné a hlavně zdravé plody.
Stévie je u nás dnes poměrně známá. Mnoho lidí si tento pojem spojí se zdravým přírodním sladidlem, ovšem jak vypadá rostlina, to už moc neví. Svůj původ má tato nenápadná rostlinka v daleké Paraguayi a nejvíce se dnes pěstuje v Japonsku, které je taky jejím největším importérem.
V mnoha zahradách nebo parcích je k vidění okrasný keř menšího vzrůstu se zajímavými listy a s krásnými barevnými květy. Řeč je o kdoulovci japonském. Dále se o něm může hovořit pod názvem Severský citron nebo Cido. Jak vypovídá jeho základní název, domovinou tohoto atraktivního keře je Japonsko, kde jej nadále šlechtí.
Jinan dvoulaločný - neboli ginkgo biloba - pochází ještě z období dinosaurů. V původním nalezišti se už téměř nevyskytuje, pro svoje účinky je ale hojně pěstovanou rostlinou především v západních kulturách.
Na zahradě, balkoně nebo na terase… bylinky se dají pěstovat všude. Mít je při přípravě pokrmů neustále po ruce rozhodně není na škodu. Čerstvé bylinky dají vašemu jídlu daleko lepší a výraznější chuť nežli ty sušené, pořízené v obchodě. Proč tedy kupovat bylinky bez chuti i vůně, když si kdykoli můžete utrhnout čerstvé lístky, které tak nádherně voní?
Kompost je nejstarším a nejpřirozenějším prostředkem pro zlepšení půdy, což samozřejmě všichni správní zahrádkáři dobře vědí. Určitě znají i základní podmínky kompostování, ale mají také svého ideálního pomocníka?
Zima skončila, sníh roztál a všude je mokro. Hlína na záhonech je nacucaná vodou a vkročit tam lze často jen v holínkách. Zdá se, že vody je všude hodně a s nadcházejícím osazováním záhonů nebude třeba je zalévat. Zdání ale mnohdy klame a musíme myslet na zadní kolečka.
Duben je měsícem, kdy je třeba vyrazit na zahradu a pustit se po zimě do práce. Půda je v této době ještě dostatečně nasáklá vodou z roztátého sněhu a lehce se s ní pracuje, je proto ideální v tomto měsíci pracovat na záhoncích a trávníku.
Plody kustovnice čínské mnozí z vás zřejmě znají sušené, z různých müsli směsích a potravinových doplňků pro posílení organizmu. Ale napadlo vás někdy, že si kustovnici do vlastních směsí či na čaj můžete pěstovat i doma na zahrádce?
To tvrdili již zkušení vinohradníci a určitě by doplnili, že s příchodem jara nastává ten nejlepší čas pro výsadbu nových sazenic révy. Že se toho obáváte? Protože je réva teplomilná rostlina a potřebuje slunečné dny a optimální podmínky, které jí v mnoha našich krajích nemůžeme dopřát? Život je plný výzev, tak to pojďte zkusit!
Česnek medvědí - Allium ursinum – chcete-li divoký česnek je velmi prospěšný pro naše zdraví. Přinášíme vám několik cenných informací, jak jej pěstovat, uchovat a používat v kuchyni.