Petrželku, pažitku, kopr a libeček má na zahrádce skoro každý. Znáte ale bedrník a brutnák?
Pokud nechcete, aby Vám přes zimu chyběly vitamíny, nakličte si semena řeřichy a máte zajištěný přísun vitamínů také v zimním období.
Barevné chilli papričky skvěle ochutí naše pokrmy, ale také zkrášlí naši zahradu. Přinášíme návod, jak je pěstovat.
Špenát je rostlina citlivá na chlad, a proto se obvykle pěstuje ve skleníku nebo v pařeništi. Lze ho však pěstovat také na záhonu.
Červená řepa je velmi zdravá zelenina. Její pěstování není nikterak náročné. Červená řepa je mimořádně odolná vůči různým škůdcům a chorobám.
Střídání plodin v zeleninové zahradě je jednou ze základních podmínek pěstitelských úspěchů.
Papriky jsou teplomilné rostliny, a proto je jejich pěstování v našich klimatických podmínkách poměrně obtížné.
Pokud chcete mít po ruce něco zeleného po celý rok, kadeřavá kapusta představuje ideální volbu.
Chřest se sice tváří jako gurmánský objev posledních desetiletí, málokdo však ví, že pěstování chřestu má především na Moravě dlouhou tradici.
Artyčoky nejsou právě tradičním druhem českých zeleninových zahrádek, pěstují je především labužníci, ale i ti, kteří znají blahodárné účinky konzumace této zeleniny na lidské zdraví.
Jedlé dýně najdeme jak v užitné, tak v okrasné zahradě. Stejně tak je to s jejich použitím v kuchyni, kde je můžeme nejprve použít jako dekoraci, a poté z nich připravit třeba polévku.
Málokterá zelenina se těší v kuchyni tak velké oblibě jako květák. Ovšem na českých zahrádkách květák pěstuje málokdo. Důvodem je jeho náročnost na teplo.