Brusinky mají široké uplatnění nejen v gastronomii, ale také v léčitelství a medicíně. Jsou bohatým zdrojem vitamínů i minerálů a mají protizánětlivé účinky. Tak proč si nekoupit pár keříčků a nepěstovat brusinky pro zdraví?
Skalník je v našich zeměpisných šířkách poměrně rozšířený keř, který se používá k vyplnění prázdných koutů zahrady, ale také na živý plot. Ne každý skalník je však na živý plot vhodný.
Majoránka je v české kuchyni takřka nepostradatelná. Nejlepší aroma má ta, kterou si vypěstujeme na zahrádce. A jak na pěstování majoránky? Poradíme Vám.
Ostružiny jsou velmi zdravé ovoce, které obsahuje velké množství antioxidantů. Jejich konzumace tak pomáhá zbavovat naše tělo škodlivin. Jejich pěstování není náročné, aby však byly plody chutné, doporučuje se slunné stanoviště.
Netřesky a rozchodníky patří mezi velmi oblíbené skalničky, které se často používají také na zelené střechy. Hlavním důvodem jejich obliby je nenáročnost na pěstování.
Pro úspěšné pěstování sukulentů je třeba dodržet několik základních podmínek, jedná se především o dostatek světla, složení půdy a pravidelnou zálivku.
Červený rybíz neboli meruzalka patří mezi tradiční ovoce českých zahrádek, které dozrává o letních prázdninách. Pokud ho chceme pěstovat, můžeme vysadit keříky buď na podzim, anebo na jaře.
Rozmarýn je oblíbená bylinka, která má v kuchyni široké použití. Můžeme ji pěstovat jak na záhonu, tak na terase v nádobě.
Krásná dekorativní rostlina kala neboli kornoutice původem z Jižní Afriky sluší nejen nevěstám, ale také zahradám. Přinášíme Vám tipy na její správné pěstování.
Mrkev patří mezi nejoblíbenější zeleninové druhy. Lze ji upravit na mnoho způsobů a je zdrojem vitamínů A, B, C a E. Tak proč si ji nevypěstovat?
Máte rádi ředkvičky? Vypěstujte si je na zahrádce. Vypěstovat ředkvičky není náročné a navíc je můžete vysít několikrát během sezóny.
Šalvěj lékařská je středomořská bylinka, která má ráda slunce a lehkou půdu s dobrou propustností. Stejně dobře jako na zahradě ji můžete pěstovat také doma.